Vánočka
Ivana
Doba přípravy
75 minut
Obtížnost
     

Vánočka

Po první podařené vánočce zjistíte, že to není žádná věda.
Average: 4.9 (38 votes)

Ingredience

0,5 kg hladké mouky
13 dkg cukru krystal nebo krupice
1,5 dl mléka (Chcete-li mít vánočku měkčí přidejte ještě 50 až 100 ml mléka)
sušené droždí podle potřeby (nebo 3,5 dkg klasiky)
1 vejce (váženo ve skořápce 6 dkg)
1 žloutek
3/4 lžičky soli
10 dkg másla
2 dkg sádla
1 lžička pomerančové kůry
1 lžička citronové kůry
1 vejce na potření
rozinky a mandle podle chuti

Postup přípravy

Do mísy nasypeme mouku, smícháme se sušeným droždím, solí, cukrem, kůrou, přilijeme rozpuštěné máslo, sádlo, vlažné mléko, vejce, žloutek a napřed zpracujeme měchačkou. Těsto, které už se nebude lepit, vyklopíme na vál a pořádně propracujeme. Ten kdo má hnětač, tak je to ideální.
Nemusíme podsypávat, ale může se stát, že byly větší vejce a tak 1 nebo 2 lžíce mouky na podsypání nevadí.
Propracované těsto dáme do mísy, posypeme lehce hladkou moukou, přikryjeme a dáme kynout na teplé místo. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Nemáme-li čas dělat vánočku hned, nevadí jí klidně kynutí třeba 3 hodiny. Někdy se stane, že je doma zima, ale musíte tomu těstu fakt vytvořit podmínky pro vykynutí. 1. Mísu dáme přikrytou do mikrovlny a na 5 vteřin zapneme a tohle opakujeme každých 10 minut do vykynutí. Hlavně to neuvařte!!!!!! Takže určitě to tam nenechávejte déle. 2. Jestliže svítí sluníčko dejte těsto někam v místnosti, ať se prohřeje. 3. Někdo si dá do kastrolu vodu, trochu jí zahřeje a těsto v míse dá nahoru. To já nedělám, protože jsem to neodhadla a spodek jsem měla uvařený!!!

Nakynuté těsto vyklopíme na vál a jestliže budete přidávat rozinky, tak teď. Hlavně je obalte v hladké mouce a do těsta zapracujte. Z těsta vytvoříme 5 silnějších a 2 slabší válečky cca 40-43 cm dlouhé. Silnější válečky cca 15 dkg, slabší cca 10 dkg.Napřed upleteme cop ze tří silnějších válečků, které dáme na pečící papír. Nezapomeneme hřbetem ruky udělat o těsta takovou kolébku, aby druhé patro copánků, které bude ze dvou větších kousků nesjelo při pečení. Zase uděláme kolébku a položíme cop z menších kousků. Než budete na sebe dávat copy, můžete těsto pomazat bílkem, který to trochu spojí.
Připíchneme na stranách a v prostředku špejlemi a necháme ještě nakynout asi 20 – 30 minut.
Před pečením potřeme vajíčkem a posypeme mandlemi.
Troubu si předehřejeme na 200 st., vánočku dáme do předehřáté trouby. Po sedmi minutách teplotu zmírníme na 170 st. Celková doba pečení bude asi 45 minut. Kdyby se začal vršek připalovat, přikryjeme vánočku alobalem.

(POZOR! na začátku videa není uvedena sůl (3/4 lžičky))!

Fotografie čtenářů

Uvařili jste tento recept? Pochlubte se nám i našim návštěvníkům :-)

Nahrání fotografie či přidání komentáře je možné po registraci.

Podobné recepty

Reklama

Ahojky Martinko, tak to je výborné řešení, keramická forma.Já jsem se nějak usadila na jedné vánočce, ale fakt je že taky někdy hodně fouká vítr na jednu stranu i když tam dám špejle. A Martinko aby jsi to upletla a mrskla to do tý formy, to nejde ? měj se Ivana M

Martinka (neověřeno)
26. 10. 2008 18:40:57

Ahoj Ivanko, tak jsem si dneska dopřála ten úžasný pohled, jak někdo peče vánočku. Strašně už se těším na Vánoce. Moje maminka peče a pekla vánočku každé vánoce a já jsem to zdědila. Mám na ní moc receptů, ale nemůžu říct, že všechny se vždycky povedly. Mnohokrát mi vršek ujel. Já dávám do vánočky ještě kandované ovoce na kousíčky nakrájené a taky mandličky. Mám na vánočku i formu keramickou. Odpadá tak práce s pletením, ale upletená je lepší. Tak pá pá.

Yvona (neověřeno)
10. 9. 2008 10:09:05

Dobrý dopoledne Ivanko!
Dělala jsem tu vaši vánočku a jen se po ni zaprášilo.Byla výborná.
Hlavně jsem se bála aby se mi nerozjela a z toho pletení,ale
dopadlo to dobře.
Yvona

Jana H. (neověřeno)
20. 6. 2008 11:59:05

Ivo, copak jsi všechno ochutnala, pochlub se:-)).Moje maminka pekla vánočky, které byly nesmírně dobré.Těsto dělala v ruce vařečkou a tatínek pletl. Dlouhé byly taky přes celý plech a jí se vůbec nerozjela. Nevím jestli odvažovala suroviny, ale měla je pokaždý stejný a vydržely dlouho.Jana

Věrka123 (neověřeno)
20. 6. 2008 08:52:53

Tak, Ivanko, načerpej chutě na výstavě a pak nám sem zase něco dobrého šoupni. Ty dietáři by nejraději člověka umořili i jen řečma, nenech se otrávit a jen pokračuj. Jen kdyby p. Zdeněk měl někoho kdo by mu takhle vyvařoval a rozmazloval ho, to by pak určitě nebyl proti všemu normálnímu jídlu. A navíc, pokud má problém s váhou, tak ať se hýbe a bude jako Tvigi i s máslem a mojonézou. Věrka.

Vážený pane, já nejsem vyučená kuchařka a ani v žádném jiném příbuzném oboru. Tohle mě naučil život. Tuhle kuchařku si dělám pro radost a že mě to baví. A doufám, že tyhle stránky někomu pomůžou a nebo ho inspirujou a prostě odborníci, kteří na to kouknou to musí takhle brát. Jinak rady samozřejmě beru, protože je pořád co se učit.
Tohle je vyloženě AMATÉRSKÁ KUCHAŘKA. Zdraví Vás Ivana.

Zdenek (neověřeno)
20. 6. 2008 02:32:57

Vážená pani, nechtěl bych vás poučovat, ale ten kdo neumí plést vánočku ze 4.pruhů těsta, tak peče dvakrát ze tří a nahoru ze dvou, to je 8 pruhů, nebo bochánků těsta. A ještě jedna rada,zkuste dát o půl deci mléka méně, a nebude se vám vánočka
rozjíždět! Nikdy nedávám všechnu tekutinu najednou proto, že má vliv i vlchkost vzduchu a vlchkost mouky na konečný výrobek. Těsto musí být dostatečně tuhé. Jinak se před vaší odvahou klaním. S pozdravem Zdenek.

Přidat komentář

Omezené HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.