Vepřové maso ve vlastní šťávě zavařené
Ivana
Doba přípravy
80 minut
Obtížnost

Vepřové maso ve vlastní šťávě zavařené

Vepřové maso ve vlastní šťávě zavařené
Average: 4.8 (16 votes)

Ingredience

1 kg hodně libového bůčku s kůží nebo bůček napůl s pleckem
1,9 dkg rychlosoli nebo-li pragandy !! POZOR to jsou necelá 2 dkg!!

Postup přípravy

Maso nakrájíme na kousky velké asi 1,5 x 1,5 cm, přimícháme sůl, kterou si PŘESNĚ navážíme !!!
Dobře propracujeme rukou a naplníme do skleniček. Otřeme okraj, dobře zavřeme a dáme vařit do vody (úplně potopené).
První den vaříme od doby varu 2 hodiny. Do druhého dne necháme skleničky v hrnci.
Druhý den vaříme maso od doby varu jednu hodinu. Po mírném zchladnutí vody skleničky vyndáme a dáme je do sklepa, nebo do spíže.
Právě když to nebudete dělat jenom z libového masa, tak se vytvoří takový dobrý rosol.
Maso je dobré s chlebem, můžeme z něho připravovat rizoto, směs na těstoviny, nebo si ho dát k bramborám.

Ze čtyř kil masa je asi 7 zavařovacích sklenic o obsahu 720 ml. HLAVNĚ nezapomeňte dát správný poměr soli k masu.

Fotografie čtenářů

Uvařili jste tento recept? Pochlubte se nám i našim návštěvníkům :-)

Nahrání fotografie či přidání komentáře je možné po registraci.

Podobné recepty

Reklama
ivana.m
12. 6. 2014 22:21:34

In reply to by Jakub Jenšovský (neověřeno)

:-) díky za vysvětlení, mě to říkal řezník, ale takhle bych to vysvětlit nezvládla :-) Ivana M

Nepřihlášený (neověřeno)
12. 6. 2014 10:45:40

Někdo tady opakovaně psal, že dvakrát sterilovat je zbytečné a nemá to své opodstatnění. To však není pravda, tady je vysvětlení, proč je důležité dvakrát sterilovat: Tyndalizace (opakovaná sterilace)- funguje to tak že první sterilizací se zahubí vitální (živé) formy bakterií ale ty ve sporách tu sterilaci přežijí (odolnost do 120 st. C). Takže se konzervy nechají vychladnout a ty spory vyklíčí a obživnou no a my je další strilací příští a nebo druhý den zničíme. Takto můžeme trvanlivost ale hlavně bezpečnost (pro naše zdraví), zvýšit i na roky.

Já bohužel psovi také vařím a to jen krůtí a rýži. Bohužel granule nesnáší a to jsme vyzkoušeli od levných až po drahé. Většina obsahuje kuřecí "maso", některé jen drůbeží (takže buhví co) a můj pes má na kuřecí alergii. Ještě jsme nezkoušeli lososové, ale byli jsme rádi, že nemáme problém alespoň po vařeném krůtím. Takže plně chápu vaření a též zjišťuji jak si zavařit do zásoby :-) Jinak si myslím, že kdo si pořídí psa nebo jakékoliv zvíře, tak by ho neměl odbývat kde jakým průmyslovým krmivem. Myslím, že není správné pořídit si zvíře s tím, že ho nechci kvalitně krmit. To je snad lepší si nic nepořizovat. A to jak jsou krmeni psi v Rumunsku přece neznamená, že i u nás to musí být podobné. V Africe také jsou podvyživené děti a neznamená to, že budu své dítě krmit hotovkami z obchodu.

Já bych hlavně volil to, že mám psa a ne děcko. Pes je pes. Abych vyvářel psovi, jak nějakému aristokratovi, na to bych se sakra vyfláknul. Zajeďte se podívat do Rumunska, jak se tam mají psi a uvidíte, že i ty granule z marketu za 200 kč 10kg jsou pro něho mana nebeská.

není :D Vám přijde lepší do psa ládovat něco o čem si ani nemůžu být jistá co v tom je a často je v tom víc obilí, než masa?! To je stejné, jako by jste se ptal, zda není lepší jíst jídlo fastfoodu, než domácí stravu ;-) a levnější granule taky nejsou, pokud chcete krmit kvalitní granule, ve kterých je alespoň víc jak 20% masa (levnější to je jen u marketovek za 200Kč/10kg, ale to je žrádlo pro slepice!), takže s domácí výživou psa zaplatím míň peněz za stravu ve které je 75% masa-co by jste volili vy? McDonald, nebo domácí řízečky ;-)

Pokud je dobře zavařené, nestane se nic. Sůl zde jako konzervant není. Konzervantem je sterilizace. Akorát mě napadá, psovi krůtí maso s vnitřnostma? Pro Boha, proč ne granule? Není to lepší a levnější?

Nepřihlášený (neověřeno)
11. 4. 2014 14:37:12

Dobrý den,
měla bych jeden dotaz. Chci si zavařit maso pro psa na cesty - krůtí, hovězí i s vnitřnostmi. Tam ale nemůžu přidat sůl. Stane se něco, pokud bych to udělala podle tohoto návodu, ale nedala tam tu sůl? Může se maso tak zkazit nebo se v něm tvořit botulotoxin? děkuji za odpověď. Niky

Zavařuji maso, všeho druhu tj.kuřecí,husy, vepřové včetně výrobků tj.prejt,tlačenka,bílá polévka i červená,uzené, sulc včetně zeleniny, hovězí maso a rovněž polévka již více jak 30 let. Používám nová víčka Omnia s červenou gumičkou,ty použitá užiji při zavařování zeleniny,okurek a ovoce. Maso a výrobky zásadně vařím první den 60 min. při 100 stupních Celsia a následující var provádím do 48 hodin po prvním zavařování rovněž 60 min. Po vychlazení ukládám tyto sklenice do sklepa, kde vydrží do té doby než se sní a nestalo by se, že by se něco zkazilo.Do sklenic s masem dávám na dno a vrch kousek syrové vepřové kůže cca 3x3 cm a jednu kávovou lžičku soli. Všechny lahve mají obsah delikatesní - vím co jsem tam dala. Je to pracné, ale o to chutnější.

Zdenka (neověřeno)
26. 2. 2014 21:37:11

Pecka :-) ja to dělám trosku jinak podle maminky a to: ze maso upeču stejne jako třeba na mor. Vrabce (vč. Kořeni )a pak následně zavaruji taky super. Zkuste :-) jinak děkuji za recepty všechny jsou báječné. Palec nahoru a děkuji ze mi tak pomáháte kdyz si nevím rady :-) jste jednička

Jirka (neověřeno)
10. 2. 2014 10:07:42

Jen moje zkušenosti a nikomu to necpu. Já osobně jsem spokojen se šroubovacími víčky a to i použitými. Dle mého je naprosto nutná čitota. Vymyji řádně sklenice i ta použitá šroubovací víčka. Samořejmě nepožiji ta víčka, která mají mechanické vady. Potom oboje proleji vařící vodou. Po nandání do sklenic opět okraje omyji papírovou utěrkou - vodou s trochou octu a další utěrkou utřu do sucha. Poté víčka zašroubuji a zavařuji.
ještě jen k těm poznámkám, že mají být víčka s červenou gumou, protože ta bílá prý není dělaná na mastné věci, ale třeba jen na zeleninu - okurky apod.
Pokud si u nás v masně koupím zavařené maso, má čroubovací víčko s bílou gumou. Pokud si koupím zavařené utopence od Kosteleckých uzenin, mají šroubovací víčko s bílou gumou. Pokud si koupíte majolku od Helmans, tak je opět ta mastná majolka ve sklenici se šroubovacím víčkem s bílou gumičkou.

Takže názor si udělejte sami.

Dobrý den,
děkuji mnohokrát za radu.
Běžně zavařuji domácí marmelády, kečupy... Dělám to v troubě, kdy si dám sklenice na plech tak, aby byly cca. do poloviny ponořené v teplé vodě. Nastavím troubu na 85 °C - horkovzduch a nechám je tam cca. 45 - 60 minut. Díky horkovzduchu je tam stejná teplota. Nikdy nebyl problém a to zavařuji do sklenic od fi. Weck, které mají skleněná víčka.
Bude tato teplota stačit i u masa? Tentokrát budu dávat maso do sklenic s kovovými víčky. Děkuji moc. Blanka Hanušová

Dobrý den, účelem zavařování je sterilizace potravin,tedy jejich ochrana před mikroby. Takže zavaření se provádí prakticky shodně,at se jedná o zeleninu,maso,nebo ovoce.
Sklenice nikdy neponořujte!! A zavařování se provádí při co nejvyšší teplotě,minimálně hodinu,nejlépe dvě. Sklenice či konzerva musí "chytit" a nesmí víčko při poklepu vydávat dutý zvuk,musí "zvonit".

Nepřihlášený (neověřeno)
13. 11. 2013 19:43:39

Dobrý den, Ivanko,
Můžu se zeptat na zavařování již uvařeného masa?
Chystám se, že připravím Rillettes, což vydrží v chladu cca. 14 dní. Já bych chtěla, aby to vydrželo třeba půl roku, a tak to chci zavařit. Jedná se již o tepelně zpracované maso - vaří se a následně peče cca. 8 hodin. Pak se dá do sklenic, zalije sádlem... Nemáte tip, jak to zavařit? Jak dlouho, na kolik stupňů, mám mít sklenice ponořené???
Děkuji Blanka

Je to pravda. Lepší jsou víčka,co se tlačí přes "hlavu" ,než ta šroubovací a na maso je lepší dát víčka nová.
Ono je rozdíl to zavařit a za týden sníst,nebo zavařit a pak skladovat. My skladujem zavařené maso i dva roky,takže je potřeba mít opravdu kvalitní sklenicea kvalitní víčka a to ty šroubovací nejsou.

Už jsem to tu psal- použité šroubovací sklenice, a hlavně použitá šroubovací víčka je chyba. Lepší je použít klasické omnia s víčky na zatlačení a hlavně použít nová víčka. Poťukáním víčka se po zavaření pozná,jestli sklenice "chytla". Dutý hluboký zvuk znamená že nechytla,vysoký tón znamená,že chytla. Je to jednoduché...

Děkuji za odpověď, zkoušel jsem to otočit ještě asi 3hodiny po vytažení z hrnce a už nic neprosakuje, že by se to zátalo jak se slenice ochladily ? Ještě to dám vařit na tu 1 hodinu a uvidíme. Jenom se chci zeptat jak dlouho musí být mezi prvním vařením 2 hodiny a druhým hodinovým ?

Dobrý den pane Petře, co na to říct a jakou Vám dát radu, toť otázka, když mě pustila za ta léta co to zavářím jenom jedna sklenička.
Já bych řekla, že když plavou, tak jsou lehké, málo naplněné, ale když píšete že se to stalo u dvou, to je divné.
Já tedy používám sklenice které jsou třeba od okurek a asi jsem měla štěstí, že byly těsné.
Jinak prostě z těch dvou co netěsní musíte něco uvařit.
Dobré je zesklovatět cibulku, na to masíčko a k tomu brambory, nebo děti z tohohle masa dělám směs na těstoviny a také ho dávám do rizota.
Ivana M

Nepřihlášený (neověřeno)
13. 10. 2013 15:28:08

In reply to by Petr (neověřeno)

Kdysi jsem taky zavářela ale dnes se to nevyplatí dá se koupit v regionálních prodejnách za dobrou cenu a je velice chutné musíte mít na to nové sklenice ty použité jsou k ničemu a pořádně utáhnout Věra

Petr (neověřeno)
13. 10. 2013 08:12:15

Dobrý den,
prosím o radu - dělal jsem maso podle receptu. Použil jsem sklenice od sterilovaného zelí z obchodu se šroubovacími víčky. Ráno jsem vyndával sklenice z hrnce a voda uvnitř byla mastná, zkusil jsem naklonit sklenice a přes víčka prosakuje šťáva - tedy víčka asi netěsní.
Co s tím teď udělat ?
Jinak v průběhu vaření mne překvapilo, že 2 sklenice plavou a 2 sedí na dně - byly ale všechny stejné i naplněny byly stejně, no ale nakonec stejně tečou všechny 4.
Za radu předem děkuji, Petr

Wendy (neověřeno)
28. 8. 2013 14:22:56

Ještě dodatek - maso krájím na větší kousky, mám třeba jen tři až čtyři ve sklenici a zbytek vyplním menšími, raději si jej pak nakrájím až zavařené podle potřeby, než mít ve sklenici drť.

Wendy (neověřeno)
28. 8. 2013 14:17:58

Můžu doporučit, rozmrazené maso osolím jako kdybych jej pekla nebo dusila (používám pouze obyčejnou sůl), na dno každé sklenice dám kousek bobkového listu, pár kuliček pepře a nového koření, čtvereček vepřové kůže a maso, které do poloviny zaliji chladnou převařenou vodou (spolu s kůží vytvoří rosol. sos) a dál už stejně jako Ivanka.
Víčka - dávám raději s červenou gumičkou, bílá se nehodí na mastné věci, takhle to vždycky doporučoval výrobce.

Dobrý večer paní Stanko, já tohle neřeším a stále zavařuji i do skleniček od majolky. Dříve se prodávaly víčka s červenou gumičkou, které prý byly na zavařování masa, ale teď nevím. Prostě takhle to zavařuji už asi 25 let. Přeji hezký večer. Ivana M

stanka (neověřeno)
26. 8. 2013 15:23:46

Dobrý den, paní Ivanko,mám dotaz ohledně víček twist na šroubovací sklenice při zavařování masa. Při nákupu jsem si všimla, že na etiketě je napsáno, že nejsou vhodná na zavařování masa. Vy na videu tato víčka používáte, tak nevím, jestli máte nějaká speciální, nebo jestli můžu bez obav použít ta, co jsem koupila. Děkuji moc za odpověd.

janaS. (neověřeno)
3. 8. 2013 12:09:58

In reply to by ikvak (neověřeno)

pokud by vadil můj názor, ne zkušenost, klidně tuto odpověď přeskočte, určitě ještě někdo napíše. :-)
Mám zmraženou krkovičku bez kosti, kterou jsme měli za dobrou cenu v akci a čerstvou jsem ji dala do mrazáku vcelku i okořeněné plátky.
Takže když ji po rozmrazení ugrilujeme, dám péct nebo ji budu dusit, klidně bych rozmrazené maso použila na tento recept.
Vliv na chuť a konzistenci by to podle mě mít nemělo,
určitě maso nemáte v mrazáku 5 let. :-)
Jinak takto zavařené maso je vynikající, jednu sklínku (obsah) :-) jsme snědli s manželem už po vychladnutí. :-)
Mějte pěknou sobotu. :-)

ikvak (neověřeno)
3. 8. 2013 08:05:29

Dobrý den,
chtě bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti se zavařováním zmrazeného masa (samozřejmě po rozmrazení). Mám kupu masa v mrazáku a chtěl bych si udělat tuhle pochoutku, kterou jsem měl naposledy jako kluk. Nevím ale, jaký vliv může mít zmrazení na výslednou chuť nebo konzistenci. Děkuji moc za radu. Roman

ivana.m
9. 6. 2013 09:59:46

In reply to by Monika (neověřeno)

Dobrý den, já také málo solím a klidně bych dala tak o tři gramy méně. Předpokládám, že tam nedáte polovinu, tak o nějaký ten gram méně soli nebude na škodu. Hlavně to ale opravdu vařte jak je naspáno a úspěch je zaručen. Ivana M :-)

Monika (neověřeno)
9. 6. 2013 01:28:12

Dobrý den,
sama moc nesolím, tak by mě zajímalo, jestli mužů dát míň soli, než píšete v receptu?
Nezmění se tím vlastnosti zakonzervovaneho masa? Mám obavy, aby vydrželo stejně i s menším množstvím soli (par dní na teple na dovolené).
Díky moc za radu.
Zdraví Monika

taky dávám masa větší kusy a kousky vycpu zbylý prostor, ještě přidávám do naplněné sklenice studenou převařenou vodu tak do poloviny výšky masa. Pak je ve sklenici méně vzduchu a vytvoří se víc rosolu.

přidal jsem kousky syrové červené a zelené papriky,cca.1,5*1,5cm,mražený hrášek,trochu mletého pepře.Chtěl jsem vytvořit něco,jako byly konzervy Favorit.A povedlo se to,bylo to super.Dělal jsem na zkoušku u poloviny ,,dávky",zeleninu jsem prokládal přímo do sklenic.Tak se toho nebojte.

ivana.m
25. 3. 2013 19:01:31

In reply to by Nepřihlášený (neověřeno)

Dobrý večer Míro, to jsem ráda že se Vám recepty líbí :-) Já tohle maso mám zavařené a klidně ho mám ve sklepě přes půl roku, ovšem určitě vydrží déle, když se dodrží postup zavařování. Jinak já jsem ještě nezkoušela přidat k masu papriku ani pepř, ale nebála bych se toho. Spíš bych váhala s přidáním cibule nebo čeneku. přeji hezký večer. Ivana M

Nepřihlášený (neověřeno)
25. 3. 2013 16:36:22

Dobrý den. V první řadě bych chtěl poděkovat za spoustu krásných a chutných receptů. Chtěl bych se zeptat zda je možné při přípravě tohoto vepřového masa, také použít k ochucení trochu čerstvě namletého pepře nebo pálivé papriky. Další dotaz se týká trvanlivosti tohoto výrobku, jak dlouho mi maso vydrží takto zavařené. Za odpovědi předem děkuji Míra.

V troubě můžete zavařovat i bez vody na plechu. Prostě "na sucho". Je třeba mít ale troubu,kde se dá velmí přesně regulovat teplota.
Já zavařuji tak,že dám sklenice na rošt,troubu na horkovzduch,aby byla všude stejná teplota,teplotu na 180st. a až začne obsah sklenice lehounce vřít,uberu na cca 90-95st. Tak vařím cca 90-120minut. Sklenice pak vyndám ven a zkontroluji,jestli chytly.

Nepřihlášený (neověřeno)
18. 3. 2013 10:59:18

máte někdo zkušenost s tím, dát sklenice na plech, do plechu vodu a takto to sterilovat v troubě místo hrnce z vodou?? má to nějaké nevýhody?? trouba mi totiž připadá jednoduší, čistší a i se do ní více vejde..díky za info..

na Dámě ale někdo psal, že ta dvojí sterilizace je nutná k tomu, aby to maso vydrželo dlouho a nemuselo být v lednici..že po té první sterilizaci se ty bakterie přemění na něco jiného a přežijí, ale že dvakrát za sebou to neumí a tak proto se to musí sterilizovat dvakrát..

Martin (neověřeno)
7. 3. 2013 08:28:30

apropo- zkusta zavařit takto i uzené maso! To je teprve pochoutka!
Akorát poradím- pokud budete zavařovat uzené,uďte je jen krátce. Cca 1-2 hod. max.!
Do sklenice dejte trochu vody.

Hovězí pustí šťávu stejně,jako vepřové.
A znova opakuji- dvakrát zavařovat sklenici,co "chytla",je zbytečné. Ten proces,co píšete se nazývá sterilizace a proběhne napoprvé.
Při použití klasických,nešroubovaných víček se dá ověřit správná sterilizace poťukáním víčka nehtem prstu.
Po schladnutí(stačí cca na 50st. celsia) poťukáme,a pokud zavařenina "chytla",tedy je sterilní,tak víčko vydává vysoký zvuk. Zkusit si tón zvuku můžete např. v obchodě. Pokud zavařenina nechytla,tak vydává hlubotý tón a tu pak můžete "opravit" tím,že ji ještě jednou zavřete a převaříte,ovšem hned a nečekat dva dny. A ty,co chytly,nevařit! Není k tomu sebemenší důvod.

Martin (neověřeno)
7. 3. 2013 07:55:16

In reply to by Jitka (neověřeno)

Dobrý den. Zavařovat v páře je lepší,a energeticky méně náročné,jak ve vodě.
Oboje vyjde nastejno,akorát když nějaká sklenice povolí a vy zavařujete ve vodě,může se tato dostat do zavařeniny,proto je lepší zavařovat v páře.
Hlavně bych upozornil na 4 věci:
Nezavařujte v šroubovaných sklenicích,víčka jsou určena na jedno použití a zavařenina nemusí chytit a může se zkazit. Zvlášť,když ji chcete skladovat delší dobu. použijte klasickou omniovku s víčkem s červenou gumou.
Hrdlo lahve odmastěte před uzavřením lihem,alpou,nebo slivovicí
Nepřeplnujte lahve. Tak,jak jsou plné na videu je správné.
Po zavaření (cca 2 hodiny) lahve nenechávejte "dojít" v hrnci,ale vyndejte,at schladnou co nejrychleji(nechladit ale vodou!)
A to převařování druhý den nedělajte. To je absolutně k ničemu! Jen rozvařujete obsah lahve. Nic pozitivního vám to nepřinese.

Jitka (neověřeno)
2. 3. 2013 14:20:18

Dobrý den, mám zavařovací hrnec, kde jsem zatím zavařovala jen v páře(ovoce,okurky), myslíte, že by se v páře dalo zavařovat i maso, případně , že by se prodloužila doba vaření. Nemáte někdo zkušenosti?Děkuji

ivana.m
1. 3. 2013 21:01:57

In reply to by Nepřihlášený (neověřeno)

Dobrý večer, já to nechám tak lehce probublávat a ještě mě nikdy sklenice nepraskla, ale nemám je položené na dně, ale na slabém pařáku. Ivana M

Nepřihlášený (neověřeno)
1. 3. 2013 10:44:28

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.od toho bodu varu stáhnete plamen na šporáku nebo to musí pořád bublat, mám strach,aby ty sklenice nepopraskaly,děkuji

Přidat komentář

Omezené HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.