Zázračné jídlo kari a hubnutí

Zázračné jídlo kari a hubnutí

Chcete se s příchodem podzimu příjemně zahřát, pochutnat na dobrém jídle a nakopnout hubnutí? Vyzkoušejte kari, lahodné jídlo původem z indické a thajské kuchyně.
21. 10. 2020

bez hladovění

Co je kari?

Pojmem kari se označuje nejen směs koření, ale také listy indické rostliny podobné bobkovému listu a veškeré pokrmy z oblastí Indie, Srí Lanky, Pákistánu a Bangladéše obsahující typickou kořenící směs.
Pokrm kari nebo též curry označuje původně tamilský druh ragú s malými kousky masa, ryb nebo zeleniny s hustou omáčkou. Nejčastější přílohou bývá rýže nebo indický chléb. Konkrétní složení se liší v závislosti na oblasti a rodinných zvyklostech. Téměř vždy je však součástí curry maso, zelenina a kokosové mléko.

Tajemství směsi kari koření
bez hladovění

Konkrétní obsah kari směsi stále obestírá rouška tajemství. Základ tvoří kardamom, hřebíček, kurkuma, koriandr, skořice, pepř a kmín. Dohromady se ale ve směsi kari ukrývá kolem 25 druhů koření v různých poměrech. Většinou platí pravidlo, že si každá rodina míchá vlastní unikátní směs a ta se mezi členy dědí z generace po generaci. I přes originální složení lze podle některých typických znaků rozdělit kari na indické, thajské, javánské nebo anglické.

● Indické kari obsahuje hlavně kurkumu, zázvor a chilli s přídavkem hořčice, kmínu, česneku a bazalky.
● Thajské kari obsahuje menší množství kurkumy. Nejtypičtější složkou koření je koriandr, paprika a chilli. Nechybí ani česnek, pískavice a hořčice.
● Javánské kari má v sobě spoustu kurkumy, pepře a chilli. Jako doplněk se používá citronová kůra, zázvor, koriandr a bobkový list.
● Anglické kari vyhovuje hlavně lidem, kteří nemají v oblibě příliš ostrou chuť. Obsahuje hlavně kurkumu se solí a v menším poměru pak koriandr, pískavici, hořčici a česnek.

Výhody koření kari pro zdraví
bez hladovění

Kari koření obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Všechny tyto živiny mají blahodárný vliv na zdraví lidského těla.

1. Protizánětlivé účinky
Kari směs oplývá kurkumou, koriandrem, chilli a dalším kořením s prokázanými protizánětlivými vlastnostmi. Největší výhody přináší podle
zahraniční studie kurkuma. Obsahuje totiž oranžové barvivo kurkumin. Zmírňuje příznaky zánětlivých onemocnění, jako je například revmatoidní artritida, osteoartritida a záněty střev.

2. Podporuje zdraví srdce
Konzumace kari prospívá srdci hned několika způsoby. Koření zvyšuje průtok krve a zlepšuje funkci krevních cév, čímž snižuje riziko srdečních onemocnění. Pozitivní vliv má i na hladinu krevního tlaku a cholesterolu.

3. Působí jako prevence rakoviny
Kurkuma obsažená v kari směsi zabraňuje šíření rakovinných buněk potlačením specifických signálních drah v těle. Největší vliv se ukázal v prevenci rakoviny prostaty, prsu, tlustého střeva a mozku. Podobné účinky na rakovinné bujení má kromě kurkumy také chilli, koriandr a kmín.

4. Zlepšení mozkových funkcí
Pravidelná konzumace kari významně vylepšuje stav mozku a snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Obsažená kurkuma totiž funguje jako ideální prevence potíží s mozkem.

5. Podpora trávení a hubnutí
Kari zabraňuje pocitům plnosti a nadýmání. Zmírňuje příznaky žaludečních potíží a dalších zažívacích poruch. Díky širokému spektru koření snižuje tento pikantní pokrm pocity hladu a zvyšuje pocit sytosti na dlouhou dobu. Ve výsledku zkonzumujete během dne mnohem méně kalorií a podpoříte tak i své
hubnutí.

Proč jíst kari při hubnutí?
bez hladovění

● Skvělá chuť
● Nízký obsah kalorií
● Jednoduchá a rychlá příprava
● Možnost častých obměn – kari vás nikdy nepřestane bavit
● Zahřívací účinky
● Zrychlení metabolismu

Druhy kari pokrmů

Thajské červené kari

Červené kari není jen jedno. Existují desítky způsobů, jak ho připravit. Základem bývá kuřecí maso, které můžete podle chuti vyměnit za hovězí nebo třeba rybu. Ve výběru zeleniny se fantazii meze nekladou.
Výborně v kari chutná pórek,
cuketa, lilek, rajčata i hrášek. Neoddělitelnou složkou je velmi pálivá červená kari pasta, která obsahuje chilli papričky, citronovou trávu, česnek, šalotku, limetku, galangal, kmín, koriandr a sůl.

Thajské zelené kari
Základ zeleného kari tvoří
kuřecí maso a kari pasta složená ze zelených chilli papriček, česneku, šalotky, limetky, citronové trávy, galangalu, kmínu, koriandru a soli. Říznost zelené kari omáčky zjemní kokosové mléko a bílá rýže.

Žluté kari
Evropané mívají v oblibě nejvíce žluté kari. Je na rozdíl od červeného a zeleného výrazně jemnější. Součástí bývá kuřecí maso, ryba nebo tofu se zeleninou a někdy také bramborami. Jídlo by se neobešlo bez žluté kari pasty ze žlutých chilli papriček, kurkumy, římského kmínu, šalotky, česneku, galangalu, citronové trávy, koriandru, muškátového květu, skořice a soli. Nezbytným doplňkem je pak kokosové mléko. Nejlépe chutná žluté kari s rýží nebo indickými plackami.

Panang kari
Jemné thajské kari je příjemnou obměnou tradičního červeného kari. Jeho součástí bývá i větší či menší množství chilli papriček s arašídy. Ty dodávají pokrmu sladší chuť. Samozřejmostí je jemné kokosové mléko, maso, pestrá zelenina a bílá rýže.

Massaman kari
Muslimské kari se od thajských typů kari liší. Recepturu ovlivňují perské a indické kořeny. Omáčka je hustší a má sladší a dřevitou chuť skořice, hřebíčku, muškátového oříšku a kardamomu. Častou přísadou massaman kari bývají brambory a arašídy.
Už víte, které kari zkusíte jako první? Všechny stojí za to. Přejeme vám dobrou chuť.