Vitamín D – proč je důležitý a jak ho získat

Vitamín D – proč je důležitý a jak ho získat

Vitamín D nestojí na předních příčkách našeho zájmu. Pro náš organismus je však nepostradatelný a pomáhá našemu zdraví mnohem více, než mnozí z nás vůbec tuší. Česká populace, konkrétně celých 99 % obyvatel, trpí nedostatkem vitamínu D. Získat ho je ale překvapivě snadné – stačí sníst každý den alespoň dvě Dr. Vejce.
18. 5. 2020

S déčkem proti covidu
V čem tkví důležitost vitamínu D a jak nám pomáhá? Je to prvek, který potřebujeme od raného mládí až po zralý věk. Dá se dokonce říci, že se vzrůstajícím věkem roste i jeho důležitost. Je prokázáno, že hraje významnou roli v prevenci různých infekcí a chronických onemocnění a přispívá i ke kontrole zánětlivých procesů v organismu.

V dnešní době, kdy na celém světě propukla pandemie nemoci covid-19, je správná funkce imunitního systému ještě důležitější. A vitamín D má na jeho správnou funkci bezesporu pozitivní vliv. Vitamín D není zázračný všelék, který vše vyřeší a nemoc vyléčí. To určitě ne, žádný zázračný a jednoduchý recept ani lék neexistuje ani v tomto případě. Ale dostatečná přítomnost vitamínu D v těle je důležitá součást prevence, díky které organismus a jeho imunitní systém lépe čelí ataku případné nemoci.

Onemocnět nechce nikdo z nás, ale když už se to stane, je rozhodně lepší být
připravený. Imunitní funkce těla, které „pracují na plný výkon“, lépe zvládnou nápor nemoci, a dají se tak očekávat i její lehčí příznaky. I v tomto případě tedy platí heslo „Štěstí přeje připraveným“.

Dvě Dr. Vejce denně
A jak dostat do těla dostatek vitamínu D? Nejjednodušší je trvale zařadit do jídelníčku Dr. Vejce, které vitamín D obsahují v potřebném množství. Ta každý den zajistí jeho nezbytnou dávku pro jednu osobu. Ale klidně si jich dejte víc, určitě tím nic nezkazíte. Tělo vitamín D opravdu potřebuje a dvě tato vejce jsou denním minimem pro jeho doplnění.

V současné době se vedou odborné diskuse o tom, že současná denní doporučená dávka 5 mikrogramů vitamínu D na osobu, kterou by měl člověk získat ze stravy, je už nedostačující. Nově se uvažuje o hodnotách 15–20 mikrogramů vitamínu D na osobu a den. Nic tedy nezkazíte tím, když se ve vašem jídelníčku objeví více než dvě Dr. Vejce denně. Zajistíte tím svému tělu a imunitnímu systému to, co potřebuje.

Když sluníčko nestačí
Dávno již neplatí sice rozšířená, ale mylná představa, které věří mnohý z nás, že se stačí projít na čerstvém vzduchu a sluníčko se o vše postará. Nepostará. Neplatí to ani ve slunečném létě, natož v zimě. Starat se musíme my. Změna životního stylu, která mimo jiné znamená i větší míru zahalování, častější užívání ochranných krémů s vyššími čísly ochranných filtrů a také více času stráveného v uzavřených budovách, má za následek výrazný úbytek vitamínu D získaného ze slunečního záření. Tento vitamín však naše tělo nutně potřebuje, a proto ho musíme dodat ve stravě, třeba ve formě vajec s přidanou hodnotou. Objednat si Dr. Vejce můžete třeba zde, více informací se dozvíte na Facebooku: https://www.facebook.com/Dr.vejce/. Pokud patří vejce mezi vaše oblíbené potraviny, obohaťte svůj jídelníček také IQ vejci s vysokým obsahem jódu.

Interlacto