Založení žitného kvásku
Ivana
Doba přípravy
300 minut
Obtížnost
     

Založení žitného kvásku

Než začnete z kvásku připravovat rozkvas, nechte ho hodinku v kuchyni na lince.
Average: 5 (2 votes)

Ingredience

15 lžic celozrnné jemné žitné mouky
vlažná voda podle potřeby
Reklama

Postup přípravy

1 den: 3 lžíce celozrnné hladké žitné mouky, voda podle potřeby, promícháme tak, aby vzniklo těsto jako na lívance, přikryjeme fólií a necháme na kuchyňské lince 24 hodin.

2 den: 3 lžíce celozrnné hladké žitné mouky, voda podle potřeby, promícháme tak, aby vzniklo těsto jako na lívance, přikryjeme fólií a necháme na kuchyňské lince 24 hodin.

3 den: 3 lžíce celozrnné hladké žitné mouky, voda podle potřeby, promícháme tak, aby vzniklo těsto jako na lívance, přikryjeme fólií a necháme na kuchyňské lince 24 hodin. Začínají se dělat menší bublinky.

4 den: 3 lžíce celozrnné hladké žitné mouky, voda podle potřeby, promícháme tak, aby vzniklo těsto jako na lívance, přikryjeme fólií a necháme na kuchyňské lince 24 hodin. Už by se měly objevit větší bubliny.
Protože nechávám kvásek zrát déle, tak odeberu jednu lžíci kvásku a vyhodím ho. Měli by jsme ho zbytečně moc.

5 den: 3 lžíce celozrnné hladké žitné mouky, voda podle potřeby, promícháme tak, aby vzniklo těsto jako na lívance, přikryjeme fólií a necháme na kuchyňské lince 24 hodin.

6 den: Odeberu 2 lžíce do mísy na rozkvas, který potřebujeme k zadělání chleba. Zbytek kvásku dám do skleničky (kdyby jste ho měli hodně, tak opravdu stačí dát do skleničky 2 až 3 lžíce). Skleničku přikryji víčkem a dám do lednice. O kvásek se musíme starat a to tak ,že každý pátý až sedmý den ho přikrmíme. Přidáme 2 lžíce žitné mouky, vodu, promícháme na kašičku, přikryjeme víčkem a dáme do lednice. Jestli-že nebude péct jednou týdně a kvásek se Vám bude hromadit, vždy trochu musíte vyhodit.

Kvásek na uchování můžete odebírat i z rozkvasu, dát do skleničky a do lednice.

Jak připravit rozkvas na chléb najdete u receptu na kváskový chléb ze žitné jemné celozrnné a špaldové hladké mouky, který budu natáčet.

Uvařili jste tento recept? Pochlubte se nám i našim návštěvníkům :-)

Nahrání fotografie či přidání komentáře je možné po registraci.

Podobné recepty

Reklama