Podpořte svůj imunitní systém

Podpořte svůj imunitní systém

Imunitní systém je skvěle vyladěný komplex, díky kterému můžeme normálně žít. Chrání totiž náš organismus před škodlivinami, se kterými se každý den potkáváme. Všichni nejspíš víme, že bez správné funkce imunitního systému přicházejí zdravotní potíže. Co ale imunitní systém potřebuje, aby dobře pracoval?

Možná to leckoho překvapí, ale je to především dostatečné množství vitamínu D. Vitamínu, o němž si všichni povětšinou myslíme, že nám ho „vyrobí“ sluneční paprsky a my se nemusíme už o nic starat. Ale je to opravdu tak jednoduché? Nebo sluneční paprsky nestačí a je potřeba vitamín D dodávat tělu i stravou? Jak už to v životě bývá, jednoduchá odpověď bez znalosti souvislostí se hledá těžko. Jak to tedy je?

Jak je to se slunečním zářením?
Příroda dala už před stovkami milionů let suchozemským tvorům schopnost vytvářet si různé vitamíny skupiny D. Jenže zejména v posledních dekádách se náš životní styl dramaticky proměnil, a navíc probíhají klimatické změny, které mají přímý dopad na naše zdraví. A týká se to i slunečního záření. Kromě jiného se totiž v posledních dekádách snižuje i obsah ozonu ve stratosféře. Ozonu, který absorbuje část ultrafialového záření, jež má nepříznivé účinky na život na zemi.

Co tedy sluneční paprsky dokážou? Sluneční záření je ultrafialové záření (tzv. UV záření) v několika různých vlnových délkách. Sluneční svit má celou řadu pozitivních účinků – ve slunečných dnech míváme třeba lepší náladu nebo pomocí tohoto záření vzniká také zmiňovaný vitamín D. Kromě pozitivních účinků má ale bohužel i ty negativní – možné spálení kůže, tvorbu vrásek nebo riziko vzniku kožních nádorů. Třeba zmiňované vrásky vznikají poškozením pojivové tkáně UV zářením, které nám sice umožní být opálení, ale současně vede ke ztrátě napětí kůže a následné tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí kůže.

Současný životní styl nás také odlišuje od života našich předků. Ti trávili většinu svého života prací pod širým nebem, kdy se ale nemuseli bát ozonové díry, kterou lidstvo začalo pozorovat až v osmdesátých letech minulého století. My naopak velmi mnoho času trávíme v uzavřených prostorách, při pobytu na sluníčku se pak více zahalujeme a mažeme pokožku krémy s vysokými ochrannými faktory. Tím sice chráníme kůži (a to je určitě dobře), ale snižujeme možnost tvorby vitamínu D ze slunečních paprsků. Když k tomu připočteme fakt, že v našich zeměpisných šířkách nemáme dostatečné množství slunečního svitu celoročně, je třeba zajistit tělu vitamín D i jinou formou – třeba stravou je totiž důležitý nejen pro imunitní systém, ale i pro růst kostí u dětí a u dospělých zase jeho nedostatek může vést až k osteoporóze. Správnou hladinu vitamínu D by si měly hlídat těhotné ženy, stejně jako ty, které se otěhotnět chystají.

Spolehlivý zdroj vitamínu D
Kde ho získáme, když se nechceme spoléhat na sluneční paprsky? Známým zdrojem jsou mořské ryby – třeba losos, sledi nebo sardinky, dále pak krevety, ústřice a z rostlin houby. Zdrojem vitamínu D jsou také vaječné žloutky. Vitamínu D je ve vejci 1,5 mikrogramu ve 100 g a zajímavou novinkou na tuzemském trhu jsou pak obohacená Dr. Vejce, která vitamínu D obsahují čtyřikrát více, konkrétně 6,3 mikrogramu ve 100 gramech. Důvod vysokého obsahu vitamínu D v Dr. Vejcích je dán tím, že slepičky zobou krmnou směs bohatou na vitamín D.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak „déčko“ získat, je tedy do jídelníčku trvale zařadit uvedené potraviny. Bylo by určitě fajn mít několikrát týdně k obědu lososa, ale při jeho cenách to je pro mnoho lidí nedostupný sen. Mnohem jednodušší a levnější cestou je zařadit do jídelníčku Dr. Vejce, vejce s vysokým obsahem vitamínu D. Dvě tato vejce každý den zajistí jeho nezbytnou dávku pro jednu osobu za přijatelnou cenu. Co se týká ceny tohoto vejce, ta pak jen mírně převyšuje cenu těch neobohacených, a pokud ho koupíte při vybraných akcích, je na úrovni ceny běžného vejce. Navíc vejce jako takové je oprávněně řazeno mezi superpotraviny. Jeho složení je dokonale vyváženo, a vejce má navíc nejdokonalejší bílkovinu (protein), lepší, než je ta z masa nebo mléka, která je kromě toho stravitelná z 98 až 100 %.

Takže co říct závěrem? Pokud chceme být zdraví, musíme o sebe a své zdraví více dbát. Lidský imunitní systém je skvěle nastavený a dobře pozná škodlivé od neškodného. Ale i on potřebuje určitou péči. Tak mu dopřejte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, dobrou životosprávu a hlavně dostatečné množství vitamínu D. Třeba zmiňovaná dvě Dr. Vejce denně nebo mořské ryby.

Objednat si Dr. Vejce můžete třeba zde, více informací se dozvíte na Facebooku: https://www.facebook.com/Dr.vejce/. Pokud patří vejce mezi vaše oblíbené potraviny, obohaťte svůj jídelníček také IQejci s vysokým obsahem jódu a selenu. Zajímavé informace a recepty najdete také na webu www.drvejce.cz.

Přidat komentář

Omezené HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.