Osvěžte dětský jídelníček s našimi tipy

Osvěžte dětský jídelníček s našimi tipy

Jednou dojde fantazie každé mamince – co pořád vařit, aby to bylo zdravé, chutné, ideálně i rychlé a jednoduché? Pomůžeme vám osvěžit jídelníček pro vaši ratolest. Chutné nápady ocení nejenom děti, „kořeněnější“ verze potěší chuťové pohárky i u dospělých. Načerpejte inspiraci v našem článku.
1. 10. 2019

expedo
Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Vyrazte na nákup čerstvých surovin
Zahoďte průmyslově vyráběné svačinky plné cukru a škrobu a raději vytvořte domácí dobrotu. Kromě důležitých vitaminů a minima soli budete mít jistotu použití kvalitních surovin a případně i vynechání alergenu či cukru u citlivějších dětí. Navíc můžete výrazně ušetřit – rodičovský příspěvek napíná rozpočet a hodí se každá koruna.

Chutný oběd nebo placičková svačinka
Pokud přemýšlíte, jak dostat do vaší ratolesti více zeleniny a vlákniny, vyzkoušejte zeleninové placičky. Nejprve je můžete podávat teplé k obědu, po vychladnutí se zase hodí jako svačinka do ruky. Stačí nastrouhat 2 vařené brambory, půlku syrové kedlubny a přidat zhruba hrst hladké či kukuřičné mouky. Do těstíčka přidejte 1 žloutek, aby směs pevně držela. Placičky pak můžete péct v troubě na pečicím papíru s trochou oleje.

Muffiny plné čočky a zeleniny
Oblíbenou sladkou dobrotu snadno změníte na zeleninovou svačinu. Muffinů můžete upéct více a přebytky schovat do mrazáku. Smíchejte vařenou čočku (asi 3 hrsti) s nastrouhanou zeleninou (cca 2 hrsti, výborně se hodí mrkev, celer a petržel). Do směsi přidejte 2 vajíčka, lžičku kypřicího prášku, špetičku soli a trochu bylinek. Zeleninové muffiny pečte při 180 °C asi 20 minut.

Zdravé bonbony plné ovoce
Jestliže máte doma malého mlsala, udělejte mu radost zdravou verzí oblíbených gumových bonbonů. Rozmixujte 2 banány a přidejte k nim šťávu ze 2 pomerančů (nebo zkombinujte jiné oblíbené ovoce). Tekuté pyré přelijte do hrnce a povařte jej. Můžete do něj přidat sladidlo nebo cukr, ale není to nutné. Po převaření nechte směs pár minut vychladnout a přidejte 5 lžic práškové želatiny. Hladkou kašičku vylijte na plech vyložený pečicím papírem a nechte vychladit v lednici. Po ztuhnutí můžete krájet malé kostičky nebo použijte vykrajovátko na cukroví. Do dospělácké verze bonbonů můžete přidat i alkohol a vytvořit tak originální „chuťovku“.

Lákejte i barvami
Dětská strava by měla být hlavně zdravá a chutná. Dopřejte vaší ratolesti dostatek vitaminů a kvalitní pokrmy z čerstvých surovin, které podpoří jejich trávení i imunitu. Děti milují barvy, proto byste měli myslet i na estetickou stránku pokrmů – někdy stačí jen použít ozdobu z mrkve nebo rajčátka, abyste podpořili chuť malých nezbedů.