Jakou výšku kuchyňské linky zvolit?

Jakou výšku kuchyňské linky zvolit?

V kuchyni byste se měli cítit příjemně a zároveň je důležité, aby splňovala vaše požadavky na bezproblémové užívání. Jeden z hlavních bodů k přemýšlení při rozvrhování nové kuchyně představuje výška kuchyňské linky. Jak vysoko by měla být pracovní plocha?
30. 9. 2020

Správná výška pracovní plochy pro zdravá záda
Pokud plánujete renovaci té stávající nebo si chcete pořídit kuchyň úplně novou, jistě jste se už pozastavili nad otázkou rozvržení pracovní plochy, skříněk, dřezu a dalších součástí kuchyně. Kuchyňská linka by měla být ve správné výšce, abyste se při přípravě jídla nemuseli hrbit nebo naopak stát na špičkách. Ideální výška je však pro každého trochu jiná.

expedo
Foto: Curtis Adams, Pexels

*/
 
Výška postavy Ideální výška kuchyňské pracovní plochy ood podlahy
do 160 cm 82 cm
161-170 cm 86 cm
171-180 cm 91 cm
181-190 cm 94 cmJak ale vyřešit problém, kdy v rodině žijí dva nestejně vysocí lidé nebo pod linku potřebujete schovat spotřebič? Standardem kuchyňských linek je výška kolem 90 cm, v této výšce se pracuje nejlépe většině lidí. U prodejce nábytku Expedo (Expedo.cz či Expedo.sk) najdete různě vysoké skříňky i celé kuchyňské sestavy. Navíc si můžete linku objednat online z pohodlí domova také podle stylu či barvy tak, aby ladila ke zbytku domácnosti.

Vybrané zóny výškově přizpůsobte
Pokud můžete, upravte výšku různých zón kuchyňské linky, aby se vám v kuchyni ještě lépe pracovalo. Různá výška určených zón je však technicky náročnější na rozvržení i montáž. Vyplatí se tedy zejména u velkých a dražších kuchyní.

TIP: Chcete si dopřát kuchyni svých snů, ale scházejí vám finance? Využijte půjčku půjčku na bydlení – s Rekopůjčkou od Raiffeisen stavební spořitelny nemusíte mít nic našetřeno a s úrokem 4,09 % můžete získat až 1 000 000 Kč.

Oblast pro vaření (varnou desku či plotýnky) umístěte o 10 cm níže oproti pracovní ploše. Lépe uvidíte do hrnců při vaření a usnadníte si manipulaci s nádobím.

Dřez naopak instalujte asi 10–15 cm nad pracovní desku. Díky vyšší poloze se nebudete muset tolik naklánět při umývání nádobí nebo napouštění vody. Dno je totiž o desítky centimetrů níže než povrch linky.

Skříňky umístěte alespoň půl metru nad plochu
Nízko situované horní skříňky kuchyňské linky by vám mohly překážet při práci. Umístěte je alespoň 50 cm nad hranu pracovní desky, můžou být však zavěšeny ještě výše. Předem si zkuste, jak vysoko dosáhnete pohodlně ze země. Do nejvyšších skříněk, na které dosáhnete jen s pomocí židle nebo stoličky, pak uložte málo používané nebo sezónní kuchyňské potřeby.