Jak si doma připravit chutný, přitom cenově i kaloricky přijatelný oběd?

Jak si doma připravit chutný, přitom cenově i kaloricky přijatelný oběd?

Vykouzlit si chutný, přitom cenově příznivý oběd, který bude zároveň splňovat základy zdravého stravování, je možné i během ekonomické krize. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, jako je třeba využívání nabídek akčních letáků. O jaké další tipy se jedná?

Zdroj: unsplash.com, Wasa Crispbread
28. 12. 2022

K čemu slouží kalorické tabulky?

V kalorických tabulkách se nachází komplexní přehled o tom, kolik vybrané potraviny obsahují kalorií. Vyhledávané jsou zejména u hubnoucích osob, nicméně jednou za čas se vyplatí nahlédnout do kalorických tabulek každému. Budete tak mít daleko lepší představu, jaké množství kalorií svému tělu dodáváte. Rozepsané jsou tu kalorie u všech možných druhů ovoce, zeleniny, masa, sladkostí i mléčných výrobků. V neposlední řadě vám kalorické tabulky potravin poslouží k tomu, abyste měli ucelenou představu o svém denním energetickém příjmu, který je však pro každého jiný. 

Jiný energetický příjem se doporučuje dětem, jiný seniorům anebo dělníkům na stavbě. Pokud jste například díky COOP diskont letáku zjistili, že se nachází kuřecí maso ve slevě, a máte tak v plánu připravit k obědu kuřecí tortillu, zjistěte si prvně, kolik kalorií potřebné ingredience na tortillu obsahují. Poté již budete přesně vědět, zda se jedná o chutný, cenově přívětivý i kaloricky odpovídající oběd.

Pravidelně procházejte nabídky ve slevových letácích

Efektivně ušetřit během absolvovaných nákupů je možné především díky akčním nabídkám, o nichž, často i s předstihem, informují akční letáky vybraných společností. Konkrétně se jedná například o Billa či Kaufland leták nebo spousta lidí vyhledává slevové nabídky v COOP diskont letáku. Diskontní prodejny samy osobě nabízejí co nejnižší ceny za prodávané produkty, obzvlášť, pokud se na ně dá uplatnit nějaká sleva.

Kromě slevových letáku spoustu výhodných akcí nabízejí i věrnostní programy, které již nabízejí snad všechny supermarkety. V případě mobilní aplikace Lidl supermarketu budete mít po každém nákupu možnost setřít výherní los, který poslouží jako další zdroj slev. Často se v akčních letácích nacházejí tématické slevy, jako je v období Velikonoc sleva na vajíčka nebo na podzim husa akce, která zajistí cenově přijatelnou svatomartinskou husu.

Nebojte se experimentovat

Občas se v kuchyni nebojte trochu zaexperimentovat a upravit si uvedené ingredience u receptu. Začít můžete zcela jednoduše, a to například výměnou plnotučného mléka za polotučné, případně za nějakou rostlinou alternativou, jako je mandlové či kokosové mléko. Stejně tak místo cukru vyzkoušejte nějaké sladidlo, vhodný je ale i banán nebo cukr vynechejte úplně. 

PR

Chcete-li se o něco více zavděčit svým kalorickým tabulkám, ale zároveň si nechcete odpustit odpolední kávu s dezertem? Pak domácí koláč nezdobte drobenkou, která možná na fotografiích vypadá hezky, avšak zahrne tělo zbytečným cukrem navíc. Jestliže na vás v akčním letáku vyskočila husa akce, jednou za čas si ji dopřát můžete, přestože se nejedná o dietní jídlo. Prohlédněte si však ideálně kalorické tabulky a vyberte si takovou přílohu, která obsahuje co nejmenší počet kalorií, například zeleninový salát.