Josefína
Doba přípravy
230 minut
Obtížnost

ŽITNOPŠENIČNÝ CHLEBÍČEK NA CESTY

Average: 5 (3 votes)

Ingredience

500 g Pernerka žitná celozrnná hladká
200 g + 150 g na vál Pernerka bio špaldová hladká
4 lžíce žitný kvásek
1 - 2 hrnky podle potřeby vlažná voda
2 lžíce lněná semínka
1 lžíce dýńová semínka
1 lžíce slunečnicová semínka
1 lžíce drcený kmín
1 lžíce olivový (nebo jiný) olej
1 lžička zarovnaná mořská sůl
Postup přípravy

Předem si do velké mísy oddělíme potřebný klasický žitný kvásek z kultury v lednici, aby se ohřál na pokojovou teplotu. Smícháme ho nejprve se žitnou moukou a s vlažnou vodou, postupně zapracujeme i špaldovou mouku, pak všechny zbylé ingredience. Těsto je hutnější a lepivé, zacvičíme si a dobře ho vařečkou propracujeme.
Mísu přikryjeme utěrkou a dáme do tepla asi na dvě hodinky nakynout.
Na pomoučněném vále těsto prohněteme a utvoříme z něj dva bochánky, opět necháme hodinku nakynout. Je čas předehřát troubu, zapneme ji na 200° C.
Z těsta vytvoříme dvě podlouhlé veky a pěkně je vyválíme a obalíme v Pernerce bio špaldové hladké. Umístíme je na plech vedle sebe a necháme opět asi čtvrthodinku kynout.
Plech vložíme do trouby na střední pozici a pod něj umístíme druhý plech s trochou horké vody. Pečeme deset minut na 200°C, troubu neotvíráme, pak ztlumíme na 170°C a dopečeme dozlatova asi 25 - 30 minut.
Chléb necháme půlhodinku stydnout na mřížce, pak už můžeme ochutnat.

Náš chléb má formu veky, aby se z něj dalo na cestách lehce odlamovat a měl více oblíbené krásně popraskané moučné kůrky. Je vynikající a zdravější i místo veky na chlebíčky a žádaný celou rodinou k posezení třeba s tvarohovými pomazánkami. Alternativně lze do těsta přidat i plátky česneku, přepůlené olivy či orestovanou cibulku…Pochutnejte si jako my.

Podobné recepty

Reklama