Žitné kváskové bagety
Jeskynka
Doba přípravy
1080 minut
Obtížnost

Žitné kváskové bagety

Average: 5 (2 votes)

Ingredience

400 g žitné mouky pernerka
450 ml vlažné vody
2 lžičky kvásku z lednice
450 ml vlažné vody
1 kg hladné mouky (nejlépe špaldová pernerka)
1 polévková lžíce soli
Dle chuti koření (italské, provensálské, směs bylinek, tymián, chilli, barevný mletý pepř ...,
Postup přípravy

Ingredience na rozkvašení (400 g žitné mouky, 450 ml vody, 2 lžičky kvásku z lednice) smícháme a necháme stát 12 - 16 h v kuchyni v zakryté nádobě. Ideální je připravit večer, ráno zadělat těsto, odpoledne péct.

Po 12 hodinách přidáme zbývající ingredience a vytvoříme těsto, které 10 minut hněteme. Uhnětené těsto necháme v přikryté míse kynout 4 – 5 h dokud nezdvojnásobí objem, hodně záleží na pokojové teplotě. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, lehce prohněteme, rozdělíme na libovolný počet kousků (14 baget), z kterých vyválíme váleček a 2 – 3 x překroutíme, tím dostaneme tvar kořenové bagety. Bagety klademe na plech vyložený papírem, přikryjeme utěrkou a necháme dalších 60 – 70 minut kynout. Před pečením je potřeme horkou vodou. Vkládáme do vyhřáté trouby. Pečeme na 220 - 230°C bez větráku. Doba pečení 20 – 25 minut.
Kváskové bagety jsou po upečení křupavé a pokaždé s jinou příchutí, voní cizokrajně dle koření či bylinek, které jste do těsta přidali. Vzhledem k množství vydrží i více dní a na kvalitě neztratí.
Dobrou chuť!

Podobné recepty

Reklama