Josefína
Doba přípravy
180 minut
Obtížnost

PŠENIČNO - ŽITNO - POHANKOVÝ VĚNEC

Average: 5 (4 votes)

Ingredience

350 g Pernerka bio špaldová hladká
200 g + 100 g na vál Pernerka žitná celozrnná hladká
200 g Pernerka pohanková celozrnná hladká
100 g lískové oříšky
2 lžíce lněné semínko
1 lžíce drcený kmín
1 lžíce dobromysl
1 lžička jablečný ocet
1/2 kostičky droždí
asi 250 ml, podle potřeby vlažná voda
1 lžička rovná cukr
1 lžička rovná mořská sůl
Postup přípravy

Chléb ve tvaru věnce (kruhu) byl a je oblíbený v různých částech světa. Dobře se z něj krájí plátky a je rychleji pečený, než klasický bochník. Na stole vypadá lákavě třeba s miskou pomazánky, umístěnou do jeho středu. Příprava chleba z droždí je rychlejší než z kvásku, proto na něj zadělám, pokud spěchám.

Do větší mísy nalijeme teplou vodu, do které vmícháme cukr, lžíci špaldové hladké Pernerky a rozdrobenou polovinu kostky droždí. Přikryjeme utěrkou a dáme na 10 minut do tepla.
Mezitím lehce opražíme oříšky na suché pánvi a nožem trochu nasekáme.
Do vykynutého kvásku vmícháme všechny tři druhy Pernerek, které jsme nakypřili prosátím, což je důležité zejména u žitné mouky. Pokud je směs příliš hustá, přidáme vodu.
Vmícháme všechny zbylé ingredience a těsto vařečkou důkladně pár minut promísíme, je to skvělé cvičení. Bochníček těsta poprášíme moukou a dáme do tepla kynout asi na půlhodinu, mělo by nakynout na dvojnásobek.
Těsto ještě jednou dobře propracujeme vařečkou, párkrát přeložíme a vyválíme do dlouhého válečku, pěkně obalíme v mouce a na plechu vytvarujeme do formy věnce. Nůžkami nastříháme jednotlivé "bodliny" a necháme ještě asi čtvrthodinu dokynout.
Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C spolu s plecháčkem horké vody asi 5 minut, pak teplotu ztlumíme na 170°C a dopečeme dozlatova asi 30 minut, podle trouby.
Chlebový věnec necháme vystydnout na mřížce a krájíme vlnkovým nožem.
Pochutnejte si jako my!

Podobné recepty

Reklama