Anouk
Doba přípravy
4 minut
Obtížnost

Kváskový chléb pšenično-žitný se sušenými rajčaty

Average: 5 (2 votes)

Ingredience

2 lžíce Kvásek
150 g Celozrnná Žitná mouka
150 g Voda
400 g Pšeničná chlebová mouka
100 g Žitná celozrnná mouka
12 g Sůl
4 g Kmín celý
2 lžíce Pomleté lněné semínko
300 g Voda
Cca 75 g Nakrájená sušená rajčata
Cca 300 g Rozkvas
Postup přípravy

Den předem si připravíme rozkvas. Smícháme 2 lžíce kvásku se 150 g žitné mouky a 150 g vody. V míse přikryté fólií necháme vzejít cca 12 hodin..
Následně smícháme uvedené množství mouky žitné a pšeničné, sůl, kmín, lněné semínko, vodu a rozkvas. Těsto vypracovávánm ručně, robot nepoužívám, dle mého názoru tímto způsobem dávám chlebu lásku, kterou mi pak vrátí. Jako za starých časů. Překládám a hnětu těsto cca čtvrt hodiny. Pak teprve přidám nakrájená sušená rajčata. Znovu hnětu již kratší dobu a vložím těsto do olejem vymazané mísy a vložím do sáčku.
Po cca 2 hodinách se znovu s těstem pomazlím, popřekládám jej, vyženou vzduch a utahují jej. Následně vložím do vysypané pedigové mísy, posypu moukou a uložím do sáčku. Chleba je třeba nechat pracovat dle teploty v místnosti 2 až 4 hodiny. Poté bochánek výklopníme, potřeme vodou a pečeme v troubě. Prvních deset minut na 230 stupňů společně s hrnkem vody vylitým na spodním plechu. Po této době vyjmeme zbylou neodpařenou vodu a snížíme teplotu na 200 stupňů.
Pečeme cca 40 minut. Pokud je ještě třeba snížíme teplotu na 180 stupňů, ale chleba již hlídáme.
Po vyjmutí z trouby je třeba jej ihned potřít vodou. Nakrojujeme až je vychladlý a prostě úžasný.

Podobné recepty

Reklama