Katerina_Bemova
Doba přípravy
40 minut
Obtížnost

Domácí chléb se slunečnicovými semínky

Average: 5 (2 votes)

Ingredience

1300 ml voda
700 g žitná mouka
140 g ovesných vloček
200 g špaldové mouky
500 g pšeničné mouky chlebové
180 g slunešnicových a dýňových semínek
20 g soli
hrstička kmínu a černuchy
2 lžíce kvásku
Postup přípravy

Celý recept ve verzi pro jeden velký bochník (nebo 2 menší) je napsaný celý na stranách 23 a 24 na tomto odkazu:
https://nfimpuls.cz/images/docs/vyrocni_zpravy/Impuls_VZ19_blok_v07_el_v...
a proč? Jako podpora lidem, kterým životní cestu zkřížila roztroušená skleróza, nevyléčitelné onemocnění, které si sami nezavinili. Slunečnicový chléb, jako součást osvětové kampaně...

Tento rozpočet je na 3 – 4 bochníčky, které se akorát vejdou na 1 plech. Aby se při pečení nespojily (tedy spojí se, ale jdou snadno oddělit), poprašte boky a mezery mezi bochníky na plechu moukou.
1. Rozkvas: 2 – 3 polévkové lžíce kvásku rozmíchejte s vodou (600 ml) a postupně přidávejte cca 600 g žitné mouky, vypracujte vařečkou do hustého a hladkého těsta.
2. Zakryjte utěrkou (naše babičky poprášily moukou a přehodily utěrku) nebo fresh folií, nechte kynout 8 –12 hodin v chladu. Mezitím zdvojnásobí svůj objem a jsou zřetelné bublinky v celém těstu.
3. Oddělte 2 lžíce kvásku do velké sklenice, přidejte trochu vody a žitné mouky, (zavřete sklenici, ale nemusíte) a uložte do lednice; je to ŽITNÝ KVÁSEK (na příště).
4. Do nakynutého rozkvasu nalijte 2. díl vody, přidejte ovesné vločky (díky ovesným vločkám dávám méně pšeničné mouky) a chvíli počkejte, až se lehce nasáknou. Přidejte zbytek žitné mouky, hladkou špaldovou a pšeničnou, kmín, sůl a semínka, zamíchejte a dále hněťte těsto. Je poměrně tuhé a můžeme si pomoci robotem nebo šlehačem s nástavcem na těsto. Je akorát, když se odlepuje od mísy. Pokud je málo hutné, přidávejte ještě trochu mouky, cca 40 – 80 g.
5. Opět zakryjte a nechte kynout. 10 –12 hodin pomalu v chladu.
6. Těsto přendejte na vál posypaný moukou, rozdělte podle počtu bochníků, já jsem zvolila 3. Potom lehce u těsta vytáhněte cípy po stranách a několikrát přeložte (pozor na zapracování většího množství mouky), vytvarujte bochník. Nebo si ruce namáčejte do vody a vytahujte a překládejte v ruce. Takto se dá dobře pracovat s menšími bochníčky… těsto se musí hezky táhnout a jde v navlhčených rukouvytahovat a zároveňtvarovat pevný bochník.
7. Položte vypracované kulaté bochníčky na plech a nechte dokynout cca 30 – 40 minut
8. Troubu předehřejte na 250 °C, bochníčky potřete studenou vodou, nařízněte (ornament dle naturelu; klasický je křížek) a pečte 30 – 35 minut podle velikosti chlebů. Dolů do trouby je možné nalít půl šálku vody, ihned se promění v páru, pozor!
Po 20 minutách troubu pootevřete a tím upustíte páru, která se vytvořila, pečte dál 10 – 15 minut.

Vyndejte z trouby a povrch chlebů potřete studenou vodou. Váš chléb je hotový…
(Protože jsem dostala pečící desku Chef Steel – peču každý bochník zvlášť. Ale stojí to za to…)

Podobné recepty

Reklama