Katerina_Bemova
Doba přípravy
40 minut
Obtížnost

Domácí chléb se slunečnicovými semínky

Average: 3.7 (3 votes)

Ingredience

1300 ml voda
780 g žitné mouky
140 g ovesných vloček
200g špaldové mouky
440 g pšeničné hladké chlebové mouky
180 g slunečnicových,lněných a dýňových semínek
20 g soli
hrstička kmínu a černuchy damašské
2 lžíce kvásku
Postup přípravy

Jsme velká rodina, a tak když peču, tak vždy více chlebů najednou. Z této várky byly 3 chlebíky o hmotnostech 800g, 920g a 1060g. Po několika hodinách je z prvního půlka a další jsou rozdané.

Celý můj recept i s úvodem je na stránkách 22 a 23 v odkazu:
https://nfimpuls.cz/images/docs/vyrocni_zpravy/Impuls_VZ19_blok_v07_el_v...
1. Rozkvas: 2 – 3 polévkové lžíce kvásku rozmíchejte s vodou (650 ml) a postupně přidávejte 650 g žitné mouky, vypracujte vařečkou do hustého a hladkého těsta.
2. Zakryjte utěrkou (naše babičky poprášily moukou a přehodily utěrku) nebo fresh folií, nechte kynout 8–12 hodin v chladu. Mezitím zdvojnásobí svůj objem a jsou zřetelné bublinky v celém těstu.
3. Oddělte 2 lžíce kvásku do velké sklenice, přidejte trochu vody a žitné mouky, (zavřete sklenici, ale nemusíte) a uložte do lednice; je to ŽITNÝ KVÁSEK (na příště).
4. Do nakynutého rozkvasu nalijte 2. díl vody, přidejte ovesné vločky a chvíli počkejte, až se lehce nasáknou. Přidejte zbytek žitné mouky, hladkou špaldovou a pšeničnou, kmín, sůl a semínka, zamíchejte a dále hněťte těsto. Je akorát, když se odlepuje od mísy.
5. Opět zakryjte a nechte kynout 10–12 hodin pomalu v chladu.
6. Těsto přendejte na vál posypaný moukou, rozdělte podle počtu chlebů. Potom lehce u těsta vytáhněte cípy po stranách a několikrát přeložte (pozor na zapracování většího množství mouky), vytvarujte bochník. Nebo si ruce namáčejte do vody a vytahujte a překládejte v ruce. Tak to dělám já...
7. Položte vypracované kulaté bochníčky na plech a nechte dokynout cca 30 – 40 minut (dnes stačilo 30min)
8. Troubu předehřejte na 250 °C, bochníčky potřete studenou vodou, nařízněte (ornament dle naturelu; klasický je křížek) a pečte 30 – 35 minut podle velikosti chlebů. Po 20 minutách troubu pootevřete a tím upustíte páru, která se vytvořila, pečte dál 10–15 minut.
Vytáhněte z trouby a povrch chlebů potřete studenou vodou. Dobrou chuť!

Podobné recepty

Reklama