Barbora Sochorova
Doba přípravy
780 minut
Obtížnost

CHLÉB KVÁSKOVÝ PŠENIČNO-ŽITNO-POHANKOVÝ

Average: 5 (3 votes)

Ingredience

250 g Žitný kvásek
250 ml Voda
400 g Pšeničná hladká chlebová mouka
100 g Celozrnné hladké pohankové mouky Pernerky
2 lzice Kminu
10 g Soli
Dle chuti Semínka - chia, lněné, slunecnicove...
50 g Žitný kvasek
160 ml Voda
140 g Hladké žitné chlebové mouky
Postup přípravy

Příprava kvásku:
Kvásek – cca 50g žitného kvásku zamícháme společně se 160 ml vody a 140 g žitné (chlebové) hladké mouky a necháme cca 7-8 hodin v nádobě přikryté talířem vykynout. Poté si opět 50 g z hotového (vykynutého) kvásku odebereme do skleničky na příště a zbytek kvásku (cca 250g) smícháme s ostatním:
Těsto na chleba
Zbytek z odebraného kvásku (cca 250g), cca 250-270 ml vody, 400 g pšeničné hladké (chlebové) mouky, 100 g pohankové celozrnné hladké mouky Pernerky, 2 lžíce kmínu, cca 10 g soli, semínka pokud máte rádi, tak dle chuti (třeba po lžíci).
- Všechny ingredience smícháme v těsto. To vytvarujeme do tvaru bochánku a přendáme do větší nádoby vymazané olejem a necháme přikryté igelitovým sáčkem kynout asi 2 hodiny.
- Po dvou hodinách těsto natahujeme a překládáme napůl cca 8-10 x, poté vytvarujeme do požadovaného tvaru (pomůžeme si špachtlí) a horší stranou nahoru položíme do moukou vysypané ošatky. Dáme do igelitového sáčku a necháme ještě 1,5 až 2 hodiny kynout dokud nezdvojnásobí objem.
- Poté si vyhřejeme troubu na horkovzduch 250°C – v troubě máme v dolní části plech na vodu, ve střední plitký plech na chléb. Přivedeme mezitím k varu asi 0,5 l vody a na prkno potažené pečícím papírem vyklopíme z ošatky chléb. Oprášíme štětkou lehce mouku z povrchu chleba, můžeme a nemusíme chléb potřít vodou, uděláme ve vrchní části chleba několik zářezů či vyřežeme do nějakého tvaru a dáme péct na 250 °C na 10 minut – do spodní části spolu s chlebem dáme i vařící vodu na plech. Po deseti minutách plech vyděláme, troubu ztlumíme na 190°C a pečeme dalších 20 minut.
- Po upečení chléb vyděláme na mřížku a zabalíme do mokré utěrky. Po deseti minutách vybalíme z utěrky a stále necháme stát na mřížce do úplného zchladnutí.
Dobrou chuť.

Podobné recepty

Reklama